• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Wanna Cry Virüsü Yayılıyor

Wanna Cry Virüsü Yayılıyor

Hemen hemen herkesin korktuğu online dünya sorunlarından biri olan virüsler, insanların başına oldukça büyük sorun olabiliyor. Bildiğiniz gibi tüm dünyada birbirinden yetenekli hackerlar bulunuyor. Onların yazmış oldukları ve belli açıklardan faydalanarak bilgisayarlara bulaştırdıkları virüsler sadece online dünyamızı değil, aynı zamanda günlük yaşantımızı da tehdit altına alıyor. Öncelikli olarak son günlerde meydana çıkan Wanna Cry virüsünden bahsetmek gerekiyor. Tüm dünyada kısa sürede korku yaratmayı başaran bu virüs, daha önce benzeri olmayanlardan biri. Windows işletim sisteminin bazı açıkları bulunmuş ve herhangi bir virüs programına belli etmeden tüm bilgisayarı ele geçirebiliyor. Hiçbir anti virüs programının bu virüsü tanımıyor olması, sorunu daha da büyük hale getiriyor. Peki Wanna Cry virüsü nedir?

Tüm Bilgisayar Ele Geçirilebiliyor

Tüm dünyada kısa sürede yayılan ve insanların korkulu rüyası haline gelen Wanna Cry virüsü, kesinlikle büyük bir sorunu ifade ediyor. Tamamen fidye amaçlı yazılmış olan bu virüs, sadece Windows işletim sisteminden problem haline gelebiliyor. Bilgisayarın kontrolü tamamen karşı tarafa geçiyor ve sizin format atmanız bile işe yaramıyor. Herhangi bir şekilde bilgisayarınızı kullanamaz hale geliyorsunuz. Tek yapılabilecek şey, hackerlara istedikleri Bitcoin miktarını göndermek. Onların fidye amaçlı yaydıkları bu virüs, çok büyük tehlike anlamına geliyor. Şu anda dünyada 99 ülkede yayılmış durumda ve toplamda 124 bin bilgisayarı esir altına aldıkları biliniyor. Ayrıca bu bilgisayarların bir miktarı seçilmiş, zengin kişilere ait.

Antivirüs Programları Bulamıyor

Windows işletim sisteminin bazı açıklarını bularak sızdıkları bilinen ve bu nedenle herhangi bir antivirüs programının bulamadığı Wanna Cry virüsü, şu anda en çok Almanya’yı etkilemiş durumda. Alman Demiryolları İşletmesi tam anlamıyla durmuş durumda. Bununla birlikte Amerika’da ise FedEx isimli en büyük kargo şirketlerinden biri etkilendi. Şakası olmayan ve ciddiye alınması gereken bir virüs olduğunu da belirtelim. Ülkemizde de şu ana kadar tespit edilen toplamda 74 bilgisayar esir altına alınmış durumda. Bulaşabileceği yollar genel anlamda linkler, bazı dosyalar ve farklı illegal işlemler. Bu nedenle kesinlikle dikkatli olmak ve temkinli davranmak gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM