• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yaz Aylarında Sık Karşılaştığımız Hastalıklar

Yaz Aylarında Sık Karşılaştığımız Hastalıklar

Yazın yavaş yavaş gelmesi ile birlikte, sıcakla birlikte baş gösteren hastalıklarda ortaya çıkmaya başladı. Genellikle tatillerde yaşanılan ve tatili zehir eden bu hastalıklar kişiye zor zamanlar yaşatabilir. İşte yazın en sık karşılaşılan hastalıklar ve korunma yolları..

Gıda Zehirlenmesi: Yapılan araştırmalar neticesinde, yaz aylarında gıda zehirlenmelerinde büyük bir artış olduğu ortaya konulmuştur. Bunun sebebi ise aşırı sıcaklar sebebiyle gıda maddesinin bakteri üreterek hızlı bozulmasından kaynaklanıyor. Yazın mangal ve piknik ayı olduğu düşünüldüğünde, taşıdığınız gıdaları korumak için yanınıza ufak bir soğutucu almanız tavsiye edilir.

Nezle: Havaların ısınması ile çiçek açan ağaçlar ve onlardan dökülen polenler neticesinde nezle sıklıkla görülebiliyor. Toplum olarak yaygın bir şekilde yaşadığımız bahar nezlesi aslında alerjik bir reaksiyon olarak ortaya çıkar. Sık hapşırma, boğaz ve burunda akıntı olması en belirgin özellikleri arasında yer alır. Bahar nezlesinden korunmak için kapı ve pencereleri kapalı tutmanız ve polenin yoğun olduğu yerlerde burun kenarlarına koruyucu sürmeniz yardımcı olabilir.

Göz Hastalıkları: Güneşin sebep olduğu UV ışınları neticesinde göz yüksek oranda zarar görebiliyor. Özellikle renkli göze sahip olan kişilerin hava bulutlu dahi olsa güneş gözlüğü ile gözlerini koruması önerilir. Gözlerinizde ağrı ve görme bozukluğu hissetmeye başlarsanız vakit kaybetmeden doktorunuza görünmenizde fayda var.

Güneş Yanığı: Muhtemelen her insanın hayatından bir kez bile olsa başına gelmiş olan güneş yanığı, ciltte acı ve sızlamaya sebep olur. Güneş ışığına yoğun bir şekilde maruz kalma sebebiyle özellikle açık tenli kişilerde sık görülen bu durumdan korunmak için, öğle saatlerinde güneşte kalmamalı ve koruyucu ürünler kullanmalısınız.

Dış Kulak İltihabı: Havuz ve denize girdiğinizde kulağınıza su kaçması ile gelişen dış kulak iltihabı kişiye ağrı yaşatabiliyor. Kulağa su kaçması sebebiyle akıntı ve enfeksiyon riski oldukça fazla olduğu için, suya girmeden önce kulak koruyucu takmanız önerilir.

LYME:  Yazın gelmesi ile birlikte tıpkı bizler gibi böceklerde dışarıya çıkmaya başlıyor. Özellikle yeşil alanlarda sık bulunan kenelerin bizi ısırması sonucu LYME hastalığı ortaya çıkabilir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde keneye rastladığınızda bunu kendiniz çıkarmaya çalışmayın. En yakın hastaneye giderek doğru bir şekilde çıkarılması ve gerek görüldüğünde antibiyotik uygulanması gereklidir. Kene ve diğer böceklerden korunmak için eczanelerde satılan böcek koruyucu spreylerden kullanabilir ve vücudunuzu kapatarak önlen alabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM