• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Su İçmenin Faydaları

Su İçmenin Faydaları

Su içmenin faydaları ve önemi hakkında yayınlanan çok sayıda makale bulunmaktadır. Bu konuya bu kadar önem gösterilmesinin en büyük sebebi suyun insan sağlığı üzerindeki muazzam etkileridir. Bugün sizler için su içme alışkanlığının etkilerini ele alacağız. Siz de bol bol su içerek vücudunuzun daha sağlıklı ve dinç kalmasını sağlayabilirsiniz. Su tüketimi yeterli oranda gerçekleşmediğinde yorgunluk ve halsizlik gibi sorunlar baş göstermektedir. Bunun sebebi vücut ağırlığının büyük bölümünün sudan oluşuyor olmasıdır. Yetişkin sağlıklı bir erkeğin vücut ağırlığının %60’ı sudur. Kadınlarda ise bu durum %50’dir. Yeni doğan bir bebeğin ise vücudunun %70 ile 75’i yine sudan meydana gelmektedir. Akciğerlerin ve insan beyninin yine büyük bölümü sudan oluşmaktadır.

İnsan vücudu yeterli su olmadan fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde sürdürme şansına sahip değildir. Vücutta bulunan suda %2’lik gibi küçük bir miktar azalma dahi olursa yorgunluk, hafızada bozulma ve dikkat dağınıklığı gibi ciddi sorunlar kendini gösterebilmektedir. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için siz de tükettiğiniz su miktarına özen göstermelisiniz.

Suyun Faydaları

Hücrelere oksijen ve besin taşıyan su, atıkları da uzaklaştırmaktadır. Böbreklerin toksik maddelerden arınmasına destek olmaktadır. Kas sisteminin büyük bir bölümünü yine su oluşturmaktadır. Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde de suyun rolü çok büyüktür. Kan basıncını kontrol altında tutan elektrolitlerin dengede kalmasını ve taşınmasına yardım etmektedir. Çok sıcak havalarda vücudun serin kalmasın da yine suyun katkısı bulunmaktadır. Soğuk havalarda ise insan vücudunda bulunan su izolasyonu sağlamaktadır. Yeterli oranda su içildiğinde insan cildi çok daha yumuşak parlak ve esnek olmaktadır. Eklemlerin kayganlığını yine su sağlamaktadır.

Emziren kadınlar yeterli miktarda su içtiklerin de süt üretimlerinde kayda değer artışlar gözlemlenmektedir. Su tüketimi yeterli seviyede olmadığında ise vücutta bulunan yağ miktarı artar ve kilo alımı gerçekleşir. Suyun yararları neredeyse saymakla bitmemektedir. Siz de ihtiyacınız olan su tüketimini gerçekleştirmeli ve sağlığınıza yardımcı olmalısınız. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam istiyorsanız vücudunuzun ihtiyaç duyduğu suyu mutlaka tüketmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
suyun faydaları

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM