• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Korona Virüs Vücutta Kalıcı Etkiler Bırakabilir

Korona Virüs Vücutta Kalıcı Etkiler Bırakabilir

Uzmanların yeni araştırma konusu: ‘Covid-19 sonrası sendromu’. Araştırmacılar Covid-19 virüsünün etkilerinin ne kadar süreceğini, virüsün organlar üzerinde etkilerini, virüsün genetik üzerinde nasıl bir etkiye sahip olacağını araştırma başladı.

 

COVİD-19 SONRASI SENDROMU ARAŞTIRMALARINDA ORTAK GÖRÜŞ YOK

 

Uzmanlara göre Covid-19 virüsü başlıca olarak beyni etkiliyor. Uzman açıklamalarına Covid-19 belirtileri olan; yorgunlu, beyin sisi, kısmi felç gibi yan etkiler doğrudan beyin üzerinde etkili. Son çalışmalarda ise virüsün beyindeki kan damarlarına etkide bulunduğu ortaya kondu. Covid-19 virüsü beyindeki kan damarlarının sızmaya neden oluyor. Virüsün en temel yan etkileri olan koku kaybı ve tat kaybınında beyin damarlarında oluşan sızma ile ilişkilendiriliyor. Tüm bunların sonucunda asıl merak edilen konu ise korona virüs belirtilerinin ne kadar süre devam edeceği.

Uzmanların ise henüz bu konuda ortaklaştıkları bir sonuç mevcut değil. Virüs vücutta bulunan bir çok organı etkiliyor. Bunlardan bir diğeri ise kalp. Virüs kalp kaslarına zarar verecek kadar ilerlerse kalp kanı daha hızlı pompalamaya çalışıyor. Bu da kalbin büyümesine ve zayıflamasına hatta akciğerlerin sıvı toplamasına neden oluyor. Akciğerler ise korona virüs kadar ismini duyuran bir diğer organ. Covid-19 virüsüne yakalananlardan sigara içenlerin akciğerleri sigara içmeyenlere göre daha yaralı, hasar almış durumda olduğu araştırmalarca kanıtlanmış. Virüs sonrasında ise yaşanan nefes darlığını ve benzeri yan etiklerin ne kadar etkisini sürdüreceği belirsizliğini koruyor.

 

MUTASYON HABERLERİ KORKUTMAYA DEVAM EDİYOR

 

Korona virüsü mutasyon haberleri, çok geçmeden yerini mutasyona uğramış virüsün de mutasyona uğradığı haberlerine bıraktı. Amerika, Güney Afrika, İngiltere ve Brezilya’da ortaya çıkan yeni virüs türleri ise beraberinde aşı hakkında soru işaretlerini getirdi. Mevcut aşıların yeni mutasyon virüsler üzerinde etkileri araştırılmaya başlandı. Uzmanların ortak olarak verdiği cevabı ise mevcut aşıların mutasyon virüse karşı korumalarının devam ettiği yönünde. Ancak aşıların yeni mutasyon virüslere karşı korulamarın düşme ihtimali de göz önüne alınıyor. Uzmanların görüşlerine bakıldığında, virüs daha fazla mutasyon geçirmeden aşılamaların artırılması gerektiği söyleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM