• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Koah ve Astım Hastalarına Smart Eczane Dönemi

Koah ve Astım Hastalarına Smart Eczane Dönemi

Eczaneler çok yakın zamanda yeni bir proje ile Astım ve Koah gibi kronik hastalara çok önemli bir hizmet vermeye hazırlanıyor. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek Smart Eczane projesi ilk önce pilot bölgelerde denenecek. Ülkemizde çok sık görülen Astım, Koah gibi hastalıklar için bir nevi kurtarıcı bir proje olabilir.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından pilot olarak hizmeti başlatılan Smart Eczane projesi, ülke genelinde yaygın bir hale gelmesi için Sağlık Bakanlığı ile işbirliği sağlanacak. Smart Eczane projesinde elbette önemli olan hizmetin içeriğinde bulunan ekstra hizmetler. Bu proje içerisinde aynı zamanda Astım, Koah gibi hastalara danışmanlık hizmetleri sunularak, ilaç kullanımlarının doğru bir şekilde düzenli yapılması sağlanacak. TEB Genel Sekreterlik görevinde olan Arman Üney bu konuda bilgiler verdi.

Üney, “Smart Eczane” projesinin 2014’ün sonunda Samsun, Batman, Edirne, Hatay, Antalya, Konya, Eskişehir ve Manisa olmak üzere 8 ilde, 24 eğitici eczacı ve 254 gönüllü eczacıyla pilot olarak başlatıldığını belirtti. Üney aynı zamanda bu projenin, eczacının asli görevini ön plana çıkarmak istediklerini belirtti. Bir eczacının, ilaçların yan etkileri, kullanım şekli, ilaç etkileşimleri gibi konularda uzman olduğunu söyleyen Üney, “Projeye, öncelikle Türkiye’de önemli sayıda hasta bulunan KOAH ve astımla başladık.” dedi. Daha sonra kapsamlı bir eğitimle diyabet, obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıklarına yönelik de danışmanlık hizmeti sunulacağı açıklandı.

Koah Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anfizem ve kronik bronşiti bir arada kapsayan ve kişinin akciğerlerine giren, çıkan havayı kısıtlayarak nefes darlığına götüren ve tedavi olmadığı sürece ölümle sonuçlanabilen tehlikeli bir hastalıktır. Kana oksijeni taşımaya sağlayan hava keseciklerine harabiyete neden olan hastalığa Anfizem denilir. Anfizem akciperlerde elastikiyet kaybı ve nefes darlığına neden olur.  Minimum iki yıl sürekli bir şekilde yılın en az üç ayında görülen öksürük ve balgam ile başlayıp ilerleyen hastalığa da kronik bronşit denir.

Koah Hastalığının Belirtileri

Şiddetli öksürükler hastada görülür. Sürekli balgam çıkartma, tükürüğün kanlı olması, nefeste darlık, göğüs bölgesinde tıkanma, solunum esnasında hırıltı, kalp yetmezliğine bağlı oluşabilecek ayaklarda şişkinlik ve kanın oksijen doymuşluğunda ciddi derecede azalmalar Koah hastalığı belirtileri arasında en fazla görülenlerdir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM