• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kistik Fibrozis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kistik Fibrozis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kistik Fibrozis Nedir?

Kistik fibrozis bağırsak, akciğer ve pankreas gibi organlarda görülebilen kalıtımsal bir gen hastalığıdır. Doğum itibari ile birçok organa zarar vererek, organlarda işlev bozukluğuna sebep olur. Vücutta dış salgı bezlerinin bulunduğu organları etkileyerek işlevlerini bozmaktadır.  Hastalık bulunmayan bir insan vücudunda dış salgı bezleri akışkan bir sıvıya sahipken, kistik fibrozis yani KF barınan hastalarda kıvam bozularak akıcılığını kaybeder. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte kişilerde öksürük, bronşit ve zatürre görülür. Kistik fibrozis hastalığı sebebiyle salgıların yapılamaması sonucu kanallarda ortaya çıkan tıkanma yüzünden besinler sindirilemez ve yağlı, kötü kokulu dışkılama meydana gelir. Hastalarda gaz ve karın şişkinliği rahatsız edecek boyutta fazladır. Ayrıca hastada bulunan ter bezi bozukluğundan dolayı, vücuttaki ter normalden daha fazla tuz üreterek vücudun tuz kaybı yaşamasına neden olabilmektedir. Bu durum özellikle yaz aylarında vücutta su kaybına sebep olmaktadır.

Kistik Fibrozis Neden Oluşur?

Kistik fibrozis kalıtımsal bir gen hastalığı olduğu için, anne ve babadan gelen hastalık geninin birleşmesi sonucu, yeni doğan bebeklerde görülebilir. Anne ve babada bireylerin iki yapı taşlarından birisi sağlam olduğu için hastalık belirtileri genelde gözlenmez, taşıyıcı anne ve babadan bebeğin hasta doğma ihtimali %25’dir. Bebek anne karnında iken yapılan testler ile tanı koyulabilir ve tanısı koyulan bebeğe ebeveynler izin verdiği takdirde kürtaj yaptırabilirler. Yapılan araştırmalar sonucunda beyaz ırka sahip kişilerde her 3000-3500 doğumda bir görülebilmektedir.

Kistik Fibrozis Belirtileri Nelerdir?

Hastalığı taşıyan kişilerde genellikle akciğer problemlerine sıklıkla rastlanmaktadır. Öksürük, bronşit, zatürre gibi akciğer hastalıkları oluşmaktadır. Hastaların iştahları yerindedir ama kilo alamazlar ve kilo kaybı yaşarlar. İlerleyen yaşlarda bağırsak sisteminin tıkanması sebebiyle farklı belirtiler gözlenebilir. En sık gözlemlenen belirtiler ise şu şekildedir;

-Yeni doğmuş bebeğin ilk gün kakasını yapamaması

-Kötü görünüme sahip ve kötü kokulu dışkı

-Karın şişliği ve fazla gaz

-Çok balgam çıkarma

-Hırıltılı soluma

-Nefes almada zorlanma

– Çabuk yorulma, nefes darlığı

-İyileşmeyen sinüzit

-Huzursuzluk ve karın ağrısı

Kistik Fibrozis Tanısı Nasıl Konulur?

Yeni doğan KF tarama programına 2015 yılı itibariyle dahil olan IRT ölçümü ile bebeğin topuğundan alınacak topuk kanı ile tespit edilebilmektedir. Yapılan ölçüm neticesinde normalden fazla çıkan değerlerde ter testi uygulanmaktadır. Hastalığı taşıyan bireylerin vücudunda bulunan salgı, su ve tuz denge bozukluğundan dolayı terde oluşan tuz miktarı fazlalaşır. Tuz fazlalığı ve diğer belirtilere sahip olan hastalardan, KF tanısı koyulabilmesi için “ter testi” istemektedir. Yapılan test genellikle çocuğun canını yakmamakla birlikte, kola takılan ufak bir cihaz yardımıyla oranın ölçülmesi ile gerçekleşir. Tabi ki benzer bulgulara sahip olan farklı hastalıklarda bulunmaktadır. Bunun en iyi teşhisi doktorunuzun uygulayacağı testler sonrasında konulacaktır.

Kistik Fibrozis Nasıl Tedavi Edilir?

KF hastalığı tam tedavi seçeneği henüz bulunmamakla birlikte araştırılmaya devam etmektedir. En önemli faktör erken aşamada teşhis edilebilmesidir. Böylelikle hastalık organlara zarar vermeden ek önlemler alınarak süre geciktirilebilir. Hastaya uygulanan tedaviler ömür boyu devam edilir. Akciğer enfeksiyonunun çok sık görülmesi sebebiyle antibiyotik desteği ve balgam söktürücü ilaçlar verilebilmektedir. Doktorunuzun önerisi ile vücudun savunmasını arttırmak amacıyla devamlı grip aşısı yapılabilir. Hastaya özel protein ve enerji miktarı belirlenmiş diyet listeleri verilmektedir. Yeterli kilo alamayan ve devamlı kilo kaybı olan hastalarda, gece boyunca beslenmeleri adına bağırsak içine beslenme önerilmektedir. Karaciğer yetmezliği ve siroz olan hastalarda ise gerekli görüldüğünde karaciğer organ aktarımı (transplantasyon) yapılabilmektedir. Hastalık sürecinde hastalar düzenli kontrol edilerek yaşam kalitesi yükseltme çalışmaları yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Kistik Fibrozis

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM