• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İklim Krizi Kıyı Şeritlerini Yok Edebilir

İklim Krizi Kıyı Şeritlerini Yok Edebilir

Son araştırmalar deniz seviyesinde oluşacak yükselmenin önceki araştırmalardan beklenene göre çok daha hızlı ve daha büyük olacağını gösteriyor. Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) son çalışmasında yüzyılın sonunda ki yükselme uzunluğunun maksimum 1,1 metre olacağını açıklamıştı. Ancak, Copenhag Üniversitesi’nin Niels Bohr Enstitüsü’nde çalışma yürüten araştırmacılar yüzyılında sonunda yükselmenin minimum 1,35 metre olacağına yönelik sonuçlar ortaya koyuyor.  Bu farklı sonuçlar üzerine çalışma yürütücülerinden Aslak Grinsted daha önceki tahminlerin bu denli düşük olmasının moral bozucu bir haber olduğunu belirtti. Bunun yanında deniz seviyesinde ki yükselmeyi hesaplamada kullanılan modellerin yeterince iyi olmadığını açıkladı. 

Deniz Seviyelerindeki Artış Durdurulamıyor

IPCC tarafından yapılan araştırma deniz seviyesinde ki yükselmeyi hesaplama amaçlı kullanılan modellerin yanında  buz tabakaları, buzullar ve okyanuslarda  genleşme modellerinden yaralandı. Otuz yıl önceki uydu gözlemlerine bakıldığı zaman Antartika’da buzul erimesi ile ilgili hiçbir veriye ulaşmadıklarını söyleyen Grinsted iklim krizinin önemini vurguladı.  Daha önceleri küresel ısınma olarak adlandırılan insan kaynaklı bu ısınma durumun önemini ve aciliyetini vurgulamak amacıyla iklim değişikliği olarak adlandırıldı.

İnsan kaynaklı olduğu kabul edilen bu ısınma sonucunda içerisinde yaşadığımız yıllar 1880’den bu yana en sıcak yıllar olarak kayıtlara geçti. İklim krizi, buzulların erimesi ve dolayısıyla ortaya çıkan deniz seviyelerindeki artış çalışmaları kıyı şehirlerine çevirdi.  Dünyanın yüzde 44’ü deniz ve okyanus kıyılarının çevresinde yaşıyor. Deniz seviyesindeki hesaplanan artışın gerçekleşmesi durumda kıyı şehirlerinde olacak hasarların maliyetleri 1 trilyon doları bulabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM