• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir

Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir

Yüksek tansiyondan sonra sorunlardan biri de düşük tansiyondur. Kan basıncının azalması ve inip çıkması durumlarında düşük tansiyon olarak adlandırılır. Sağlıklı bir bireyin tansiyonu yaklaşık değerler ile 130/80 mmHg olması gerekmektedir. Kalp ve damar sağlığı ile ilgili olduğunu, göz ardı edilmemesi gerektiğini söylemeliyiz. Bu arada bilmelisiniz ki büyük tansiyon, kalbin vücuda kanı tekrar gönderdiği andaki basınca denmektedir. Küçük tansiyon ise vücuttaki kanın tekrardan kalbe döndüğü andaki basıncına verilen isimdir. Gidiş ve dönüş olarak aklınızda kalması için tanımlayabilirsiniz. Düşük tansiyon değeri ise, kişideki büyük tansiyon 100 mmHg değerinin altına düştüğü zaman ortaya çıkar. Doğal olarak bu sırada vücuda yetecek kadar kanı kalp pompalayamamaktadır. Peki düşük tansiyon nasıl yükseltilir? Bu soruların cevaplarını arıyorsanız, yazımız sizin için faydalı olacaktır.

Düşük Tansiyon Nasıl Yükselir?

Düşük tansiyon, en az yüksek tansiyon kadar önemlidir. Düzeltilmesi gerekir. Bu nedenle tedavi yöntemlerine başvurabilir ya da doğrudan doktora danışabilirsiniz. Uzmanlar, düşük tansiyon sorunu yaşayan kişilerin sodyum alımını artırması gerektiğini savunmaktadır. En iyi sodyum kaynağı da tuzdur. Bunun için düşük tansiyonu bulunan kişilere tuzlu ayran ikram edilir. Bunun asıl amacı tuzu vücuda vermektir. Tabii beslenme de bu sorunda oldukça etkili rol almaktadır. Düzenli ve doğru beslenme son derece önemlidir. Eğer beslenmenize dikkat etmezseniz, sorunlarınız artış gösterebilir.

Doğru Beslenme Tansiyonda Önemlidir 

Doğru ve dengeli beslenme kesinlikle düşük tansiyonda olduğu kadar yüksek tansiyonda da önemlidir. Hayatımızın daha sağlıklı bir şekilde gitmesi için bu gereklidir. Özellikle düşük tansiyona ne iyi gelir sorusuna folik asit ve B12 vitamini cevabını verebiliriz. Bunları içeren besinlere ise börülce, süt ürünleri, süt, yumurta, karaciğer, et ve ıspanak diyebiliriz. Kesinlikle ciddiye alınarak tüketilmesi gerekmektedir. Vücuda yeteri kadar ve bol bol magnezyum almalısınız. Bunun için tüketebileceğiniz besinlerin başında badem ve ıspanak gelecektir. Ayrıca soya içeren besinler, soya gibi yiyecekleri örnek gösterebiliriz. Kesinlikle dikkatli olunması gereken, büyük sorunlara sebebiyet verebilen problemlerdendir. Siz de yukarıda yazdıklarımıza dikkat ederek düşük tansiyonunuzu geçirebilirsiniz. Tabii doktorunuza başvurmak öncelikli yapacağınız şey olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM