• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
DÜNYANIN İLK SERİ ÜRETİM OTONOM OTOBÜSÜ: ATAK ELECTRİC

DÜNYANIN İLK SERİ ÜRETİM OTONOM OTOBÜSÜ: ATAK ELECTRİC

Türk mühendisler 4. seviye sürücüsüz elektrikli otobüsünü geliştirdi. Dünyanın ilk seri üretim sürücüsüz elektrikli otobüsü ile  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar tarafından kabine toplantısı gitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Telegram hesabından, “KARSAN ve ADASTEC firmalarımızın ortak üretimi olan ATAK Electric, tüm dünyada temiz enerji tüketiminin öncelikli olduğu böylesine bir dönemde inşallah gururumuz olacak.” açıklamalarında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk mühendisleri tarafından geliştirilen dünyanın ilk seri üretim 4. seviye sürücüsüz elektrikli otobüsü ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne kabine toplantısına gitti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yolculuk sırasında otobüsün test aracı veyahut ön gösterim aracı olmadığı Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve satışı gerçekleşen dünyanın ilk seri üretim 4. seviye sürücüsüz otobüsü olduğunu belirtti.

ATAK ELECTRİC AVRUPA’NIN İLKİ

Türk firması ADASTEC ile ortaklık kuran Karsan ile ilk prototipi ağustos ayında üretilen Atak Electric Seviye-4 Otonom. Otonom araç yani sürücü yardımı olmadan sürüş fonksiyonlarının tümünü taşıyabilen araç. Bu fonksiyonların yerine getirilebilmesi için araç etrafındaki varlıkların tespit edilmesi için özel ekipmanlar kullanıldı. Bu ekipmanlar arasında radar, lidar, termal kameralar vs. bulunuyor. Avrupa’da türünün ilki olan Atak Electric tek şarj ile 300 km yol gidebilme özelliği taşıyor.  Otonom Electric 8,3 metre uzunluğunda. 2,5 saate ise şarj olabiliyor. Elektrikli otonom otobüste BMW 220 kWh kapasiteli batarya kullanılıyor.  Araç 52 kişilik kapasiteye sahip.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM