• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
DSÖ’nün Wuhan Açıklaması Şaşırttı

DSÖ’nün Wuhan Açıklaması Şaşırttı

Dünya Sağlık Örgütü uzmanları korona virüsün kökenini öğrenmek için kolları sıvadı. DSÖ uzmanları virüsün kökenine dair araştırma yapabilmek için Wuhan’a gitti. Uzman Peter Ben Embarek araştırmalarına dair yaptığı açıklamada virüsün 2019 yılı Aralık ayında bölgede yaygın olarak olarak bulunduğunu açıkladı. Bu durumun ise o dönemde salgının düşünülenden çok daha büyük ve yaygın olduğunun bir göstergesi olduğunu belirtti.

Uzmanlar Wuhan’daki Araştırma Sonrası Açıklama Yaptı

Dünya Sağlık Örgütü uzmanları 2019 yılında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsün kökenin araştırma için Çin’in Wuhan kentine gitti. Dünya Sağlık Örgütü uzmanı Peter Ben Embarek virüsün 2019 yılında sanıldığından çok daha büyük olduğuna dair veriler topladıklarını açıkladı. Uzmanlar virüsün 2019 yılının Aralık ayında yaygın bir şekilde dolaşmasının yeni bir bulgu olduğunu belirtti. Embarek Virüsün kentin dışında ise en az bin kişiye daha bulaşmış olma ihtimalleri üzerinde durduklarını söyledi. Heyet araştırma kapsamın ilk korona virüsü bulaşan kişi ile görüşme gerçekleştirdi ve bunun ile birlikte 193 vaka daha inceleme altına alındı.

Uzmanlar Aralık 2019 tarihinde virüs bulaşan insanlardan alınan örnekleri de inceleyerek bölgede SARS-CoV-2’nin toplam on üç farklı genetik dizisini incelediklerini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü çalışma komitesi ayrıca Çin’in şimdiye kadar incelenmesine müsade etmediği kan örneklerine de ulaşım sağlanması için çağrıda bulundu. Çin ise araştırmalar üzerine Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı tepkide bulundu. Çin Büyüelçiliği’nden yapılan açıklama ile ABD’ye uluslararası iş birliğini tehlikeye attığı gerekçesi ile ABD’ye karşı tavrılan tutum ortaya konuldu. Dünya Sağlık Örgütü ise bu açıklamaların karşısında Çin Devletini süreci şeffaf yönetmediklerini ve vakalara ilişkin verileri gizledikleri gerekçeleri ile eleştirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM