• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
DSÖ’den Son Dakika Aşı Açıklaması; Aşılar Etkisiz!

DSÖ’den Son Dakika Aşı Açıklaması; Aşılar Etkisiz!

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge’in yağtığı açıklamara göre aşıyı etkileyebilecek virüs mutasyonları geciktirmek virüsü kontrol altına alabilmek için çok önemli. Mutasyon ve mutasyonun mutasyonu virüslerin bulaşmasını azaltmak için ekstra önlemler gerekli. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre virüsün ve virüsün varyantlarının yayılması kontrol altına alınamazsa aşılardan yeterli verim alınması beklenemez.

Virüsün Yayılmasını Engellemek, Aşıdan Daha Önemli

Covid-19 virüsü tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge virüs hakkında son durumu ve gelişmeleri paylaşmak amacı ile Avrupa’da basın toplantısı düzenlendi. Ölüm sayılarının Avrupa’da azaldığına değinen Hans Kluge azalmalara rağmen ölüm sayılarının çok yüksek olduğunu belirtti. Direktör Avrupa’da kırk ülkede yirmi dört saat içindeki toplam ölüm sayısının 3 bin 610’a yükselmesinin virüsün öldürücülüğünü gözler önüne serdiğini söyledi. Kluge bölgeden 29 ülkede 7,8 milyon kişinin aşılanma sürecinin tamamlandığını açıkladı. Bu bölgelerde ise 36 milyon vakaya karşılık 4,1 milyon doz aşı kullanıldı.

Yapılan basın toplantısında aşının tek başına yeterli olmadığını aşının etkilerinin kaybolmaması için pandemi sürecinin iyi yönetilmesi gerektiğine değindi. Virüsün varyantlarının önüne geçebilmek için bulaşmanın engellenmesi gerektiğini, aşıların pandemiyi kontrol altına almaktan daha önemli olmadığını belirtti. Ekonomik farklılıkların son dönemde belirginleştiğini ifade eden bölge direktörü aşıya ulaşımın adil olması gerekliliğini vurguladı. Bu kapsamda Kluge, Avrupa Birliği’nin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Ukrayna ve Moldova’da ülkelerinde COVAX paylaşımı doğrultusunda 40 milyon Euro değerinde programın başladığını açıkladı. Amacın aşının etkili bir şekilde bu ülkelerde sağlanması olduğunu belirten Kluge aşı sürecinde ahlaki değerlere sadık kalmanın önemini vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM