• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bitcoin Eski Günlerini Mumla Aratıyor!

Bitcoin Eski Günlerini Mumla Aratıyor!

Dijital para birimi Bitcoin 2017 yılında yaptığı muhteşem yükseliş ile tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Ülkemizde de bir çok yatırımcı çeken ve kripto paraya ilgiyi arttıran Bitcoin, 2018 yılına ise hiç iyi başlamadı. 20.000 doları aşan fiyatının ardından sert düşüş yaşayan Bitcoin 30 Mart itibariyle 6900 dolardan alıcı buluyor. %70’e varan değer kaybı sebebi ile bir çok kişinin çok büyük zarar ettiği öngörülüyor.

Bitcoin Neden Düşüşe Geçti?

Bitcoin ve alt coinlere dair reklamların hem Google hem de Facebook tarafından yasaklanması ile geçtiğimiz günlerde büyük düşüşler yaşanmıştı. Aynı zamanda bir çok ülkenin bitcoin’i kontrol altına almak adına yaptığı çalışmalarda bitcoin yatırımcılarını rahatsız etmişe benziyor. Blockchain teknolojisi büyük şirketler tarafından benimsense de Bitcoin’e dair olumsuz açıklamaların kripto para piyasasındaki kara bulutları daha da arttırdığı bir gerçek.

Ethereum, Litecoin, Monero da Çakıldı!

Bitcoin’in yanı sıra piyasa hacmi en yüksek coinler arasında yer alan Ethereum, Litecoin ve Monero’da sert düşüş yaşadı. Bu 3 coinde geçtiğimiz 3 aylık süreçte yaklaşık %70 değer kaybetti. Yatırımcılar her ne kadar bitcoinden ümitli olsa da özellikle Amerika cephesinden gelen olumsuz açıklamalar ile düşüşün bir süre daha devam edeceği öngörülüyor. 2017 yılında yaklaşık 14 kat değer kazanarak yatırımcılarını sevindiren Bitcoin’in düşüş trendine ise teknik analizlere göre yaz aylarında son vermesi bekleniyor.

Bir çok ülkede vergi beyanı!

Kripto para piyasaları her ne kadar izlenemez – takip edilemez olarak lanse edilse de borsalarca yapılan işlemler kayıt altında tutuluyor. Bu konuda en sert adımları atan Amerika kısa bir süre önce kripto para yatırımcılarından vergi beyanında bulunmasını istemişti. Aynı zamanda veri paylaşımı yapmayan Bitfinex borsasının da Amerika’dan deposit kabul etmemesi borsalar ile amerikan hükümeti arasında yaşanan savaşın ispatı niteliğindeydi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM