• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bilim Adamlarından Kelliğe Yeni Çözüm

Bilim Adamlarından Kelliğe Yeni Çözüm

Riken Araştırma Enstitüsü’nde çalışan bilim insanları kellik problemi hakkında yeni teknikler geliştirdi. Japonya’da bulunan Riken Araştırma Enstitüsü’nde çalışma yürüten uzmanlar özelliklerle erkeklerin olmakla birlikte kellik problemi yaşayan herkesi ilgilendirecek uygulamalar geliştirdi. Uzmanlar ilk olarak kafa derisin üzerindeki saçların uzamasını sağlayan hücreleri üzerinde çalıştı. Laboratuvar ortamında ise bu hücrelerin çoğaltılması ve kişiye enjekte edilmesi üzerinde teknikler geliştirdi.

 

Japon Bilim İnsanları Kellik Üzerinde Hala Çalışıyor

 

Kellik orta yaş bir erkekte yoğunlaşmasına rağmen ırk ve cinsiyet fark etmeksizin birçok insanı etkileyen bir durum. Kellik çözümleri hakkında ise dünyanın birçok farklı yerinde, farklı   metodlar, farklı teknikler uygulanıyor. Bu konuda yaşanan çözümlerin ise çoğu kel kalmaya değil kel kaldıktan sonrasını kapsıyor. Japon bilim insanları ise bu konunun üzerine yoğunlaşarak kel kalmaya neden olan faktörler üzerinde çalışmaya başladı. Kelliğe karşı çözüm üzerine Riken Araştırma Enstitüsü’nde çalışan bilim insanlarının üzerinden çalıştıkları kafa derisin üzerindeki saçların uzamasını sağlayan hücrelerin laboratuvar ortamında çoğaltılması ve kişiye enjekte edilmesi üzerinde tekniklerin uygulanmasında bazı önemli sorunlar ortaya çıktı. Bu sorunlardan en önemlisi maddi yetersizlik, projeye yeterli fon desteği sağlanmaması. Riken Araştırma Enstitüsü yeni geliştirdikleri  teknik ile uygulama sonrasında saçta yüz kata kadar artış sağlayabiliyor. Buna rağmen maddi yetersizlikler ile ilgili açıklama yapan enstitü projeye devam edebilmek için 4,8 milyon dolara ihtiyaçları olduklarını duyurdu. Ekip lideri Takashi Tsuji yaptığı açıklamada gerekli paraya ukaştıkları zaman kellik üzerine geliştirdikleri teknikleri tamamlayabileceklerini söyledi.

Yapılan çalışmaların alanında devrim niteliği taşıyacağını ve yeni bir dönem başlatacağını konuşmalarına ekledi. Riken Araştırma Enstitüsü adına açıklama yapan bilim insanı Takashi Tsuji’ye göre bu teknik doğrudan kafa derisinden alınan hücrelerin tekrar kafa derisine enjekte edilmesi ile yararlı hücrelerin aktif olarak kullanılmasını içeriyor. Tedavi sadece yüz hücre ile başlıyor. Yenilenen hücrelerin tüm kayayı sarması ile devam ediyor. Geliştirilen yeni yöntem hayvanlar üzerinde test edilmiş ve olumlu sonuçlar elde edilmiş.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM