• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kafein Tüketimi Beyne Zarar Veriyor

Kafein Tüketimi Beyne Zarar Veriyor

İsviçreli bilim insanlarının kafein kullanımı hakkında yaptıkları deneyler sonucunda, kafein kullanımının beyinde bulunan gri maddede azalmaya neden olduğunu gözlemledi. Bilim insanların yirmi kişilik denek grubunda kafein kullanımının bilişsel işlevlere zarar verip vermediği araştırıldı. Kafein kullanımı ile azalan gri maddenin kafeini kestikten sonra eski haline döndüğünü gözlemledi.

 Kafein Kullanımı Beyindeki Gri Maddeyi Etkiliyor

İsviçre’de bulunan Basel Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları kafein kullanımın beyin üzerindeki etkilerini araştırdı. Yirmi kişilik denek grubu ile çalışan bilim insanları araştırma ile kafein kullanımının IQ seviyesi üzerindeki etkisini araştırdı. Araştırma kapsamında sadece kafein tüketimi gözlemlenmedi, kafeini kestikten sonra da araştırmalar devam etti. Araştırma kapsamında beyinde bulunan gri maddenin seviyesine sadece kafeinden önce ve sonra değil uykusuzluk probleminden sonra gri madde seviyesine bakıldı. Bu kapsamda yirmi deneğin onuna gerçek kafein verilirken kalan on deneğe ise plasebo hapları verildi.

Araştırmanın merkezini oluşturan gri madde ise görme, duyma, hatırlama, öğrenme gibi duyguların  bilişsel işlevlerin hissedilmesini ve bu duyuların yerine getirebilmesini sağlıyor. Beynin merkezi sinir sisteminde iki farklı madde çeşidi bulunuyor. Bunlardan biri gri madde iken diğeri de beyaz madde.

İki madde de birbirinden farklı işlevlere sahip. Beyaz madde yükek miktarda demir içermesinin yannda beyinde bilgi aktarım işlevini üstleniyor. Gri madde ise hipokampüste yer alıyor. Daha önce yapılan araştırmalar beyinde bulunan gri madde sayısı ilevIQ seviyesi ile doğrudan ilişkili olduğunu ortaya koymuştu. İnsan beyni yaş aldıkça gri maddenin ters orantılı olarak azaldığı, ancak gri maddenin geri kazanılmaz değil gri madde sayısının artırılabileceği araştırmalarca kanıtlanmıştı.  İsviçre’de bulunan Basel Üniversitesi çalışanlarının ise on gün süren deneyi sonrasında ise kafein verilen deneklerin gri maddelerinde azalma gözlemlenirken, plasebo hapı verilen deneklerin ise gri modellerinde bir değişiklik olmadığı gözlemlendi. Deneklerin deney öncesinde ve sonrasında MR taramaları yapılarak uyku halinde iken beyin aktiviteleri incelendi.

Araştırma sonrasında kafein kullanımın beyinde bulunan gri maddenin azalmasına neden olduğunu ortaya konuldu. Araştırma yürütücülerinden Carolin Reichert kafeinden tüketiminin neden olduğu gri madde eksikliğinin ise ciddi bir durum olmadığını belirtti. Carolin Reichert araştırmanın gri maddenin kısa sürede kendini yenilediğini ve eski haline dönebildiğini ortaya koyduğunu hatırlattı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM