• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Pirinçte Yüksek Oranda Arsenik Çıktı

Pirinçte Yüksek Oranda Arsenik Çıktı

Birçok kişinin tercih ettiği ve beğenerek yediği mısır patlağı İrlanda’da yapılan bir araştırma ile korkunç tesptilerin çıkmasına neden oldu. Pirinç patlağının içeriği hakkında detaylar veren İrlandalı araştırmacılar bebekler ve çocuklara yönelik pirinç içeren gıdalar konusunda uyarıda bulundu.

İrlanda da yapılan bir araştırmada özellikle sütten yapılmamış çeşitleriyle beslenen bebeklerde çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilecek boyutta organik olmayan arseniğe rastlandığı açıklandı.

Profesör Andy Meharg Uyarıyor

Arsenik bebekler üzerinde çok ciddi ve kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Bebeklerin gelişimini, zekasını ve en önemlisi bağışıklık sistemini ciddi bir şekilde etkiliyor. Prof. Andy, bu kadarıyla kalmadığını çok daha fazla zararının olduğunu belirtiyor. Pirinç patlağı ve pirinç gevrekleri çok ciddi oranda tüketime sahip. Bu tür ürünlerin yasal olarak izin verilmiş bir boyutu var ve piyasada ki bu abur cuburların dörtte üçü bu boyutu aşıyor.

Arsenik Oranı Pirinçte Daha Fazla Çıktı

Arsenik metal görünümlü bir bileşendir. Doğru veya fazla kullanımlarda ciddi ve kalıtsal sorunlar yaratmaktadır. Her pirinç üretildiği ülkeye göre farklı oranlarda risk taşır. Arsenik pirincin içerisinde organik olarak yetişiyor. Özellikle bu işin ticaretini yapan şirketlerin birçoğu üretimden çıkarttıkları pirinçleri testlere tabii tutmuyor. Dolayısıyla yüksek derecede kimyasal gübrelemeye maruz kalmış pirinçlerde yüksek oranlarda arsenik çıkıyor. Bu durum bebeklerde ve çocuklarda çok ciddi kalıtsal hastalıklara yol açıyor. Aynı şekilde günümüzde çok fazla kullanılan mısır patlakları da maalesef yüksek oranda arsenik salgılıyor. Pirinç ile yapılan ve mısır patlağı dediğimiz bu abur cuburların yarattığı risk göz önünde bulundurulmalıdır. Yapılan araştırmalarda pirincin diğer yiyeceklere göre 10 kat daha fazla arsenik içerdiği anlaşılmıştır. Bu durum hakkında detaylı bir açıklama yapan İngiliz Gıda Standartları Kurumu, yiyeceklerden arseniği arındırmanın neredeyse imkansız olduğunu belirtiyor. Fakat bu tip durumlarda dikkat edilmesi gereken şey ise, yüksek miktarda arsenik içeren gıdaların kullanımlarından uzak durulması gerektiği belirtilmiş. İngiliz Gıda Standartları Kurumu bu açıklamaları yaparken araştırma sonuçlarının dikkate alınması gerektiğinin vurgusunu da özellikle yapıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM