• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gebelik Dönemlerinde Neler Yaşanıyor?

Gebelik Dönemlerinde Neler Yaşanıyor?

Hamile olduğunu öğrenen kadınlar, şüphesiz karnının içinde neler olduğunu merak ederler. Her ne kadar doktor kontrolünde durumundan bahsedilse de bu meraklarından kendilerini alamazlar. Heyecanlıdırlar, kolay değil dünyaya bir can getirecekler. Gebeliğin nasıl geliştiğini, orada neler olduğunu ay ay aktarıyoruz.

Gebelikte 1.Ay

Gebeliğin birinci ayında çoğu anne adayı hamile olduğunu fark etmeden yaşamaya devam eder. Henüz regl gecikmesi yeni yaşanmıştır fakat regl gecikmesinden 4,5 gün sonra yapılan kan değerinizden veya idrar testinizden anlaşılabilmektedir. Bazı durumlarda 2. Aya kadar negatif sonuçta çıkabilir, en iyi çözümü doktorunuz üretecektir.  1. Ayında bebek henüz yok denilecek kadar ufaktır ve yeni yerleşmeye başlamaktadır. Anne adayı şaşkındır ve henüz birkaç hücreden oluşan bebeğini şimdiden merak etmeye başlamıştır. Hastanede yapılacak olan ilk gebelik kontrollerinizde tahmini doğum tarihi, risk faktörleri, varsa sağlık problemleriniz, idrar ve kan testleri gibi değerlendirilmeler yapılarak sağlıklı gebelik için gerekli bilgi ve vitaminler verilir.

Gebelikte 2.Ay

Gebeliğin ikinci ayında, bebek üzerinde minik organ hücreleri oluşmaya başlar. Bu ayda anne adayında hafif bulantılar, bel ağrıları, uyuma isteği, iştahsızlık ve kokudan rahatsızlık durumları gözlemlenmiştir. Bazı anne adaylarında ise herhangi bir etki olmayarak her şey normal ilerleyebilmektedir. İkinci ay içinde bebeğin kalp sesleri 120-160 arası değerlerle atmaya başlar ve ultrason aracılığıyla görülebilir. Bebekteki beyin ve iç organların hücreleri yavaş yavaş oluşmaya başlayarak taslak oluştururlar.

Gebelikte 3.Ay

Gebeliğin üçüncü ayı bebeğin gelişimini hızlandırdığı zamandır. Kol ve bacakları uzayarak tam şekil oluşturmaya başlar ve gözler belirginleşir. Dudakları ve damak yapısı 3. Ayda oluşmaya başlar. Beyin hücreleri gelişim süreçlerini hızlandırır, bebeğin tat alma duyusu gelişmeye başlar. Anne adayı bu dönemde oldukça iştahsız olabilmektedir. Yavaş yavaş hareket etmeye başlayan bebek hissedilmez fakat ultrason da rahatlıkla gözlemlenebilir.

Gebelikte 4.Ay

Zaman geçtikçe bebek gelişimini tamamlamaya başlar, vücudu belirgin şekilde oluşmuştur ve oldukça hareketli bir haldedir. Bebeğin boyu, kol ve bacakları bu dönemde uzamış olmaktadır. Ultrason ile bakıldığında insan şeklini almıştır ve net olarak gözükebilmektedir. Anne adayı, hamileliğin verdiği bulantı ve kusmalardan bu dönemde biraz daha uzaklaşarak rahatlıyor.

Gebelikte 5.Ay

Anne adayının karnının iyice belirginleşmeye başladığı zaman genellikle 5.ay içerisinde olmaktadır. Bazı annelerde daha önceler belirginleşmeye başlamışken bazılarında henüz belirgin olmayabiliyor. Bu annenin ve bebeğin yapısına bağlı olarak değişim gösterebilir. Karnın şişmeye başlamasıyla oluşabilecek çatlaklar için şimdiden önlem almanız gerekir, doktorunuza danışarak alacağınız bir kremi sürmeye başlamalısınız. 5.ayda bebek iyice büyümeye devam ederek, beyin ve kulak kemikleri oluşumu devam ediyor.

Gebelikte 6.Ay

Gebeliğin altıncı ayında bebeğin kasları gelişmeye başlayarak işlevli hale gelmeye başlıyor. Bebek anne karnı içerisinde solunum ve vücut hareketleri sayesinde kasları güçlendiriyor. Anne adayı bu ay içinde bebeğinin hareketlerini hissetmeye başlayabilir. Bazen bu hisler biraz daha ileriki aylarda olabilmektedir. Bu yüzden endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir.

Gebelikte 7.Ay

Anne bu ayda artık daha çabuk yorulmaya ve acıkmaya başlıyor. Bel ağrıları, mide bulantıları ve varisler oluşabiliyor. Yaşanılan mide bulantısının sebebi, mide üzerinden yemek borusuna kaçak yapan asitler sebebiyle oluşur. Halk arasında bebeğin saç çıkardığı söylenir fakat bilimsel bir dayanağı bulunmamaktadır.

Gebelikte 8.Ay

Gebeliğin 8.ayında anne adayı üzerinde korkular baş gösterebilmektedir. Özellikle ilk doğumu olacak kadınlar bu konuda strese girebiliyorlar. Bebeğin hareketlerini karın dışından da rahatlıkla hissedebilir, hatta dokunduğunuzda onu hissedebilirsiniz. Sekizinci ay içerisinde bebek zaman zaman oldukça fazla hareketliyken, bazen hareketleri oldukça yavaşlayabilmektedir.

Gebelikte 9.Ay

Anne adayının karnı iyice büyümüş ve yorgunluğu artmış durumdadır. Gebeliğin son ayında bol bol dinlenerek şikayetlerinizi en aza indirebilirsiniz. Bebek artık gelişimini neredeyse tamamlamıştır ve kitlesel olarak da büyüme göstermiştir. 9. Ayda bebek artık dışarıda yaşayabilecek bir haldedir ve anne karnından yavaş yavaş aşağıya doğru inmektedir. Doğum için hazır haldedir ve daha önce seçtiğiniz doğum yöntemine bağlı olarak doğacağı günü beklemeye başlarsınız. Nişan adı verilen hafif kanlı olan akıntı, bebeğin serviks de bulunan koruyucu tıkacının atılmasıyla yaşanır ve bu akıntı geldikten sonra 2 gün içerisinde doğum gerçekleşebilmektedir. Bu ay içerisinde beklenen günden önce şiddetli kasılma ve su gelme durumu yaşarsanız, doğum başlamış olabileceğinden hastaneye başvurmanız gerekmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM