• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Diyarbakır Ve Muşta Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Diyarbakır Ve Muşta Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Son yıllarda ismi sürekli sokağa çıkma yasağı ilan edilen Diyarbakır, yeni bir yasak ile karşı karşıya kaldı. Diyarbakır’a bağlı Kulp ilçesinde gerçekleştirilecek operasyonlar neden olarak gösterildi ve Kulp’a bağlı 3 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Son dakika haber olarak alınan sokağa çıkma yasağı ayrıntıları ise şöyle

Diyarbakır Sokağa Çıkma Yasağı İle Devam Ediyor

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı 3 farklı köyde operasyonlar nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Valiliğin yapmış olduğu açıklamada “İlimiz Kulp ilçesi mülki sınırları içerisindeki dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen bölücü terör örgütü mensuplarını ve işbirlikçilerini etkisiz hale getirmek, bölgede bölücü terör örgütü mensupları tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarını, uçaksavar mevziilerini tahrip etmek ve malzemeleri ele geçirmek maksadıyla operasyon düzenlenecektir. Operasyon icra edilen bölgelerde halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması ve sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun ilgili maddeleri gereğince, Kulp İlçesine bağlı olan, Yaylak, Alaca ve Ağaçkorur köylerinde 11 Mayıs 2017 günü saat 07.00’dan itibaren geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasaklanmıştır. Söz konusu yasağa uyulması, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği yönünden önem arz etmekte olup, yasağın bitim süresi ayrıca duyurulacaktır

Valilikten yapılan ilk açıklama bu şekilde gerçekleşirken Kulp’a bağlı kırsallarda ciddi terör faaliyetleri yürüten grupların olduğu ve aralarında PKK’nın üst düzey yöneticilerinin de olduğu bildirildi. PKK’ya hizmet eden teröristlern ve işbirlikçilerin yakalanması için böyle bir operasyona başlanıldığı öğrenildi. Kulp kırsallarında teröristlerin sığınakları, barındıkları alanlar, uçaksavar mevzileri, depo alanları tespit edilerek tahrip edilmesi için ayrıca malzemelerin ele geçirilmesi maksadı ile bu operasyonun düzenleneceği verilen bilgiler arasında. Halkın can ve mal güvenliğinin korunması için İl idaresi Kanunu’na göre Kulp’a bağlı Yaylak, Alaca ve Ağaçokur mahallelerinden bu sabah 07:00 itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. İkinci bir ilana kadar bu kararın geçerli olduğu eklendi.

Diyarbakır sokağa çıkma yasağı

 

Muş ‘ta 21 Bölgede Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Muş Valiliği terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek operasyonlara istinaden ikinci bir emre kadar 21 bölgede sokağa çıkma yasağı ilan etti. Muş Valiliği bu operasyona ilişkin olarak şu açıklamaları paylaştı.  “5442 sayılı İl İdaresi Kanunu gereğince 11 Mayıs 2017 günü saat 03.30’dan itibaren Muş merkez ilçesi Alaniçi köyü, Kayalısu köyü, Yılmaz, Örtülü, Büyükler, Dalakulig, Licik, Breş, Malaali, Geliyahacike, Yıldızlı ve Buğdaylı mahalleleri ile Bilhiddin Yaylası, Reylim Yaylası, Yamaç köyü, Pekut Yaylası, Kazmadağ, Nasırkan Komları, Keranahisk Komları, Zeydo Komları ve Kopezer Tepe bölgelerindeki operasyonun sona ermesine kadar bahse konu yerlerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir.

Ayrıca yapılan bir diğer açıklamada ise belirtilmiş olan bu bölgelere ulaşımın sağlanmış olduğu Muş – Kulp karayolu üzerinde  bulunan Kurtuluş mahallesi çıkışı, Eralanı köyü, Ulukaya köyü güney çıkışı ve Gürgür mahallesi çıkışında kontrol noktası oluşturularak karayolunun iki tarafıda trak akışına kapatılacağı bildirildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM